IUI یا تزریق داخل رحمی اسپرم

منتشر شده در
بروز شده در

IUI یا تزریق داخل رحمی اسپرم

IUI  یا تزریق داخل رحمی اسپرم

IUI چیست ؟

IUI  ( intrauterine insemination)  به معنای تزریق اسپرم شسته شده به درون حفره رحم بوده و یکی از روش های کمک باروری می باشد. این فرایند موجب افزایش احتمال تماس تخمک با اسپرم در محیط رحم شده و شانس وقوع بارداری را افزایش می دهد. IUI روش ساده ای است که کاربرد گسترده ای در درمان ناباروری یافته است.

موارد کاربرد IUI

  1. این روش اولین خط درمان ناباروری پیش از انجام IVF می باشد که در موارد ذیل ممکن است به زوج نابارور پیشنهاد شود.
  • کم بودن تعداد اسپرم و یا کم تحرکی آنها
  • زیاد بود تعداد اسپرم های غیر طبیعی
  • کم بودن حجم مایع منی
  • کم بودن مخاط دهانه رحم که وسیله تست PCT تایید شده باشد
  • اندومتریوز خفیف تا متوسط
  • عدم امکان انزال درون واژن در اثر ناتوانی جنسی مرد ( ناتوانی در ایجاد و فظ حالت نعوظ)
  • واژینیسم زن( انقباض غیر ارادی عضلات واژن هنگام نزدیکی به نحوی که تماس جنسی غیر ممکن باشد)
  • اختلالات ساختمانی آلت تناسلی و یا فلج اندام تحتانی مرد
  • ناباروری به دلیل ناشناخته

 

 نحوه انجام عمل IUIچگونه است؟

این روش تسبتا ساده و بدون درد است و تحت نظر پزشک و بدون بیهوشی انجام می گردد. در این روش مایع منی با مواد خاصی در آزمایشگاه تخصصی شمس شسته شده و اسپرم های شسته شده که کیفیت مناسبی از لحاظ تحرک و باروری دارند یا استفاده از یک لوله باریک به نام کاتتر به داخل رحم زن ریخته می شود.

در این روش با هدف افزایش شانس باروی با مصرف داروهای تحریک کننده تخمدان ، تعداد تخمک های آزاد شده در هر سیکل را افزایش می دهند و زیر نظر پزشک متخصص با محاسبه دقیق آزاد شدن تخمک ها و مصرف داروهایی همچون HCG و بررسی سونوگرافی فولیکول های تخمدان، زمان دقیق انجام عمل IUI به زوجین اعلام می گردد.

مرد باید پس از 2 تا 5 روز پرهیز از مقاربت و خروج منی در روز و ساعت تعیین شده توسط پزشک متخصص برای انجام عمل IUI به آزمایشگاه تخصصی شمس مراجعه نموده و نمونه اسپرم خود را به آزمایشگاه تحویل دهد. 

نمونه اسپرم باید به روش خود ارضایی و یا استفاده از کاندوم های مخصوص فاقد مواد اسپرم کش ودر ظرف استریل که توسط آزمایشگاه ارائه میگرددجمع آوری شود . نمونه باید تازه باشد و حتی الامکان در محل آزمایشگاه تهیه شود.

پس از تحویل نمونه اسپرم به آزمایشگاه انجام پروسه شستشو به وسیله مواد و تجهیزات خاص صورت گرفته و اسپرم های با تحرک مناسب و قدرت باروری جدا شده و آماده تزریق به داخل رحم زن می باشند. آنگاه با کمک یک لوله پلاستیکی بنام کاتترو  توسط پزشک متخصص  اسپرم ها بدرون رحم تزریق می گردد.

پس از انجام IUI نیازی به بستری کردن بیمار نیست اما 30 الی 60 دقیقه استراحت به بیمار توصیه می شود. دوهفته پس از عمل IUI آزمایش بارداری با جستجوی هورمون HCG در خون مادر انجام می گردد و افزایش این هورمون از اولین نشانه های بارداری است.

مراقبت هایی که باید در عمل IUI انجام شود چیست؟

بی حرکت ماندن حداقل 30 دقیقه پس از انجام عمل به صورت خوابیده روی تخت.

پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ و استفاده از میوه و سبزیجات

اجتناب از عوامل استرس زا، عصبانیت و نگرانی

میزان موفقیت IUI چقدر می باشد؟

موفقیت این عمل به عوامل متعددی بستگی دارد، در موادیکه تعداد و کیفیت اسپرم های مرد مناسب باشد درصد موفقیت پس از استفاده از این روش بسیار بالاتر از افرادی است که بعلت تعداد کم اسپرم ناچار به انجام این عمل می شوند.

بیماری های زنان نقش مهمی در موفقیت عمل IUI دارد، سن و شرایط فیزیولوژیک زن می تواند در این زمینه نقش مهمی ایفا کند بطوریکه افزایش سن به بیش از 35 سال شانس موفقیت را کاهش می دهد.

میزان موفقیت در IUI با توجه به عوامل موثر ذکر شده از 6% تا 26% در هر سیکل متغییر می باشد

در صورت عدم موفقیت درمان پس از انجام 3 یا 6 سیکل IUI از سایر روش های درمانی همچون لقاح آزمایشگاهی (IVF)  و یا تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسم تخمک  در محیط آزمایشگاه (ICSI) استفاده می شود.

 

IUI Sexing  چیست ؟

در آزمایشگاه تخصصی شمس علاوه بر IUI معمولی که توضیح داده شد نوعی  IUIدیگر انجام می شود که قادر است اسپرم های حاوی کروموزوم Y را جدا نموده و شانس فرزند پسر را از 50 درصد در هر حاملگی  به 65 تا 70 درصد افزایش دهد، در این روش به کمک مواد و تجهیزات خاص و همچنین گرادیان غلظتی، تعداد اسپرم های حاوی کروموزوم Y در نمونه اسپرم شستشو داده شده افزایش می یابد. تمام موارد ذکر شده درمورد IUI معمولی در مورد IUI Sexing  نیز صدق میکند و خانواده هایی که قصد انجام این تست را دارند باید موارد ذکر شده در قسمت IUI معمولی را رعایت نمایند.